Car Nano Ceramic UV Windshield Film Overview
This Car Nano Ceramic UV Windshield Film delivers high privacy and heat rejection for side windows, keeping the cabin cool and shaded.
Key Features
|
|
This Car Nano Ceramic UV Windshield Film delivers high privacy and heat rejection for side windows, keeping the cabin cool and shaded.
|
|
| Model | PmWF5823-18 |
| Material | PET |
| Film Thickness | 2.28mil |
| Size | 1.52m*30.5m |
| Use Layer Thickness | 58±3μm |
| Screen Protector Function | Fade-resistant |
| Automotive Film Function | Paint Protection, UV Proof, Anti-Scratch, Anti-Stain |
| Adhension | ≥200g/inch |
| Peel Force | <8g/inch |
| Haze | <2% |
| Transmittance | ≥18% |
| UV Blocking Rate | ≥99% |
| Infrared Blocking Rate | ≥95% |
Tell us what you're looking for -- even if your requirements are not finalized. Our team will help you evaluate options and respond within 1 business day.