Windshield Tint Rolls Overview
This nano‑ceramic windshield tint rolls combines high heat rejection with long‑term weather resistance, helping reduce cabin heat and protect interior surfaces without fading over 8 years.
Key Features
|
|
This nano‑ceramic windshield tint rolls combines high heat rejection with long‑term weather resistance, helping reduce cabin heat and protect interior surfaces without fading over 8 years.
|
|
| Model | PmWF5819-25 |
| Material | PET |
| Film Thickness | 2.28mil |
| Size | 1.52m*30.5m |
| Use Layer Thickness | 58±3μm |
| Screen Protector Function | Privacy, UV resistance, Fade-resistant |
| Privacy Viewing Angle | 30° |
| Automotive Film Function | Paint Protection, UV Proof, Anti-Scratch, Privacy Protection |
| Adhension | ≥200g/inch |
| Peel Force | <8g/inch |
| Haze | <2% |
| Transmittance | ≥25% |
| UV Blocking Rate | ≥100% |
| Infrared Blocking Rate | ≥90% |
Tell us what you're looking for -- even if your requirements are not finalized. Our team will help you evaluate options and respond within 1 business day.