Nano Ceramic Car Window Film Overview
This Nano Ceramic Car Window Film provides high privacy and heat rejection for side windows, keeping the cabin cool and shaded.
Key Features
|
|
This Nano Ceramic Car Window Film provides high privacy and heat rejection for side windows, keeping the cabin cool and shaded.
|
|
| Model | PmWF5819-15 |
| Material | PET |
| Film Thickness | 2.28mil |
| Size | 1.52m*30.5m |
| Use Layer Thickness | 58±3μm |
| Screen Protector Function | Fade-resistant |
| Automotive Film Function | Paint Protection, UV Proof, Anti-Scratch, Anti-Stain |
| Adhension | ≥200g/inch |
| Peel Force | <8g/inch |
| Haze | <2% |
| Transmittance | ≥15% |
| UV Blocking Rate | ≥100% |
| Infrared Blocking Rate | ≥90% |
Tell us what you're looking for -- even if your requirements are not finalized. Our team will help you evaluate options and respond within 1 business day.