Nano Ceramic Window Tint Film Overview
This Nano Ceramic Window Tint Film blocks heat and UV for side windows, balancing privacy with outward visibility.
Key Features
|
|
This Nano Ceramic Window Tint Film blocks heat and UV for side windows, balancing privacy with outward visibility.
|
|
| Model | PmWF5823-35 |
| Material | PET |
| Film Thickness | 2.28m |
| Size | 1.52m*30.5m |
| Use Layer Thickness | 58±3μm |
| Screen Protector Function | Fade-resistant |
| Automotive Film Function | Paint Protection, UV Proof, Anti-Scratch, Anti-Stain |
| Adhension | ≥200g/inch |
| Peel Force | <8g/inch |
| Haze | <2% |
| Transmittance | ≥35% |
| UV Blocking Rate | ≥99% |
| Infrared Blocking Rate | ≥95% |
Tell us what you're looking for -- even if your requirements are not finalized. Our team will help you evaluate options and respond within 1 business day.